[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Blyxa  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

De la o vreme incoace covorul de Blyxa japonica a luat-o razna si a inceput sa urce la suprafata apei. Plantele care au ajuns la suprafata apei au radacini firave sau deloc. In acvariu(300l) sunt si doua tufe imense de Echinodorus-una amazonicus si una ozelot(la asta i-a mers f bine ieri i-am taiat vreo cinci pui), niste Echinodorus vesuvius, Anubias, Cryptocoryne wendtii. Ieri am scos din acvariu un monstru de vreo 1.4 m de "dwarf" lily(Nymphaea stellata cred).
Aveti vreo idee care sa fie cauza, vi s-a intamplat si voua asa ceva?
Sa fie vorba de o epuizare a substratului(o combinatie Fluorite si Eco-complete)sau pur si simplu radacinile monstrilor amintiti mai sus sa fi inhibat dezvoltarea radacinilor Blyxei? Am aditie de CO2, fertilizare cu prafuri(KNO3,KHPO4,K2SO4, CSM+B).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Adica planta a ajuns la suprafata ca lungime si radacinile adventive sunt din ce in ce mai firave, sau se desprinde cu totul din substrat, incepe sa pluteasca si radacinile sunt putrezite spre inexistente?

Cum fertilizezi cu prafurile alea si ce caracteristici are apa din acvariu?

Toate cele bune.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu, plantele se dezradacineaza si plutesc la suprafata apei. Radacinile nu sunt putrezite,sunt foarte mici(la unele plante as spune inexistente).
Adancimea minima a substratului este cam 4 cm.
Prafurile le dizolv in apa de osmoza si folosesc metoda EI(un fel de EI defapt, caci de la o vreme sunt destul de ocupat si schimb apa numai la 2 saptamani, se cam aduna nutrienti dar daca nu fac alge...).
Caracteristicle apei nu le-am dat din 2 motive:
-trebuia sa fac schimb de apa, dar fiind prins in valtoarea sarbatorilor nu am apucat s-o fac. Am un dezechilibru nitrat-fosfat dar nu vad ca asta sa fie cauza problemelor cu Blyxa
-al doilea motiv este putin cam egoist, n-as fi vrut sa influentez eventualele raspunsuri.
Deci:
-nitrati: 25ppm
-fosfati: 1ppm
-KH: 3
-GH;7
-ph:6.4

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

flo77 wrote:Sa fie vorba de o epuizare a substratului(o combinatie Fluorite si Eco-complete)sau pur si simplu radacinile monstrilor amintiti mai sus sa fi inhibat dezvoltarea radacinilor Blyxei?

Cred ca radacinile monstrilor sint vinovate. Pe linga faptu' ca secatiuesc tot in juru' lor mai si inhiba alte plante .......
Chiar ma miram recent de ce nu-mi creste Didiplisu' ....... pina mi-am dat seama ca plantasem prin zona un Echinodorus de care uitasem ....... cind am scos monstru' ........ am constatat ca Didiplisu' nu mai crestea in sol, practic era plantat in radacini de Echinodorus .

Poze: smilie ... Poze cu plante
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Monstrul
image
si o blyxa asteptand sa plece
image

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Taie tulpinile alea chele, ca oricum nu mai ajuta cu nimic, si replanteaza.
Daca vezi ca merge greu, baga ceva bile fertilizante in substrat. O fi tras tot animalu ala din galeata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri. Plantele cre s-au dezradacinat le-am pus intr-un acvariu separat pentru refacere.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Aceiasi problema am avut-o si eu. Din pacate nu am reusit sa o rezolv Insa tin sa te contrazic un pic, daca radacinile nu putrezeau nu aveau cum sa decoleze plantele. Ai cumva ancistrusi sau melci? astia curata orice urma de radacina putrezita
Am banuit ca la mine temperatura ar fi o problema, vara am cam 30 de grade in acvariu

----------
Diverse
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=123

raspunsul problemei e chiar in link-ul respectiv.
Problema asta o am si eu, si am ajuns la concluzia ca decolarea cat si aspectul plantei este dat de substratul saraca in nutrienti. Cna aveam nutrienti mai multi in substrat, radacinile erau impresionante si cu greu le scoteam. Acum radacini mici firave samd. AM inceput refertilizarea zonelor si acum astept reactii.

Toate cele bune!

old Consigliere
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Intr-un substrat JBL AquaBasis plus, vechi de un an jumate, creste de n-are aer, cu radacini firave, dar sanatoase, puternice si lungi.
Daaaar, planta gaseste in masa apei tot ce-i doreste...frunza. Fier peste limita legala si macro din EI.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri. Am scos si alt doilea monstru, ubn Echinodorus ozelot, o sa pun poze.
@ Mitica Am melci, n-am ancistrusi. Radacinile nu cred ca au putrezit ci pur si simplu s-au atrofiat(un fel de use it or loose it). Temperatura ridicata nu cred sa fie cauza. In acvariul ala am intotdeauna 29-30 C si Blyxa a mers de minune, s-a inmultit, avea radacini frumoase, pana la un moment dat cand a inceput sa plece.
@ BogdanHojbota multumesc de link. Nu cred ca o sa ma complic cu fertilizarea in substrat, cred ca o sa-l schimb in curand.
@alber Cam la fel ma gandesc si eu. Concurenta la nutrientii din substrat a fost prea mare, blyxa a gasit tot ce-i trebuie in coloana de apa si cum radacinile nu prea foloseau la nimic s-au atrofiat si plantele au inceput sa plece.
Am pus cateva din Blyxele rebele intr-un acvariu cu substrat homemade Miracle Gro, lava rock pisata, Turface Proleague, fertilizant de flori 5-5-5(contine azot insolubil in apa) si acoperit cu Seachem Flourite negru si radacinile si-au revenit.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com