[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
masurarea ph-ului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

cum fa ca sa masor ph-ul care il am in acvariu???

bucuresti-cart 23
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

faela19 wrote:cum fa ca sa masor ph-ul care il am in acvariu???


Sunt in comert teste pentru ph. De exemplu un set test ph de la JBL contine, o sticluta cu solutie, gradatii in pasi de 0.2pH, scala colorata cu 9 culori de la verde deschis la albastru + include seringa. Iti ajunge pentru ~80 teste
[Email] [WWW]
faela19
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/02/2010 01:17:03
Messages: 32
Location: bucuresti-cart 23
IP:
Offline

si le pot gasi la pet shop-uri???

bucuresti-cart 23
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Da, cere un test de ph in orice petshop si te vor servi cu cea mai mare placere.
[Email]
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

o alta solutie ar fi testerele electronice. eu mi-am luat unul pentru ph si unul pentru conductibilitate si sunt multumit de ele.
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

sau poti opta pentru un Test Ph/Co2 permanent, care e mai ieftin, dar mai putin precis.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da..ai dreptate cu cel permanent ce se pune in acvariu, am sa-mi iau si eu maine. La fiecare schimb de apa parca se schimba solutia cu alta noua, nu ?
Cat despre cele electronice, sunt scumpe, mult prea scumpe Si din fericire uite ca sunt electronisti si pe la noi care le-au facut DIY cu acelasi randament ca unul jbl sau dennerle sau ce o mai fi
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

danc wrote:Cat despre cele electronice, sunt scumpe, mult prea scumpe

Chiar asa scumpe sa fie? Nu cred.

danc wrote:Si din fericire uite ca sunt electronisti si pe la noi care le-au facut DIY cu acelasi randament ca unul jbl sau dennerle sau ce o mai fi

Felicitari electronistilor care le-au facut. Eu ma indoiesc ca-s chiar la acelasi nivel cu Dennerle sau JBL, da'-i apreciez pe cei care le-au facut.

Poze: smilie ... Poze cu plante
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

danc wrote:La fiecare schimb de apa parca se schimba solutia cu alta noua, nu ?

Nu trebuie schimbat la fiecare schimb de apa. Doar dupa 2-3 luni sau mai mult, cand incepe sa pierda din concentratia culorii.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Sigur nu trebuie schimbata solutia la schimbul de apa?
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

LUPmic wrote:Sigur nu trebuie schimbata solutia la schimbul de apa?

Nu-i musai. Eu il schimb la 2-3 saptamani si atunci in doru' Lelii, doar ca sa fie schimbat. Si nu sunt nici un fel de probleme. Nici n-ar trebui sa-l mai tin datorita controlerului, dar m-am obisnuit cu el. Fara parca lipseste ceva din acvariu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"Pai da nene" unii "are" controlere, sonde alea,alea si mie imi scoate ochii si acum Doamna(a se citi cu D mare) ca am dat 6 milioane pe filtru si pe reductor.
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

danc wrote:Cat despre cele electronice, sunt scumpe, mult prea scumpe

Porcu wrote:Chiar asa scumpe sa fie? Nu cred.



600-800 lei pentru un ph controller e putin ? nu chiar toti sunt snobi

This message was edited 3 times. Last update was at 15/02/2010 09:05:07

[Email] [WWW]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

adevarat ,nu este chiar putin,dar daca iti cunosti cat de cat bazinul si nu aduci modificari importante acestuia,se poate foarte bine si fara.
[Email]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pe acelasi principiu merg si eu...fiecare cu piticii lui pana la urma.
[Email] [WWW]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Porcu wrote:Felicitari electronistilor care le-au facut. Eu ma indoiesc ca-s chiar la acelasi nivel cu Dennerle sau JBL, da'-i apreciez pe cei care le-au facut.



A comparat ph controller'ul DIY cu unul de la dennerle sau jbl nu mai retin care era...pe fiecare arata acelasi indice plus ca i-a mai adaugat apoi si termometru tot digital in acelasi aparat, 2 in 1.
Am vazut cu ochii mei toti pasii, chiar si schemele le-a facut publice, dar eh... pentru cine stie electronica, pentru restul e chineza
[Email] [WWW]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

asa este,dar totusi nu ar trebui comparate cu denerle de ex.si aici exista cateva aspecte(pe care intradevar le respecta indeaproape si varianta DIY)care ar lungi postul prea mult,pana in prezent nu s-a plans nimeni dintre cei care le-au achizitionat,sa nu trecem cu vederea nici ca ,cel mai complet\performant model DIY se apropie vertiginos ca pret de cele cu care gresit sau nu,le comparam.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

LUPmic wrote:"Pai da nene" unii "are" controlere, sonde alea,alea si mie imi scoate ochii si acum Doamna(a se citi cu D mare) ca am dat 6 milioane pe filtru si pe reductor.

Pai bine mai nene , daca declari la imparatie pretul real, asa-ti trebuie. Mai ia si tu niste bani de la FSN, mai fa o soricarie si in felul asta, mai reduci din TVA, transport, vezi tu. Faci cumva sa iasa mai ieftin in declaratie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

pai mai corect de atat nu se poate,cum sa nu declari corect,uite de exemplu pe mine m-au costat toate (si sunt destule)vreo 500 ron...............
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

danc wrote:600-800 lei pentru un ph controller e putin ? nu chiar toti sunt snobi

Eu cred ca te-ai grabit cand ai citit ce s-a postat. Faela dorea ceva cu care sa masoare ph, nu sa-l controleze. La pretul unui tester electronic(sau monitor) s-a referit @porcu
Si oricum pe ebay pretul controllerelor de pH(CO2) este mult mai mic.
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=ph+controller&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1311&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_odkw=ph+tester&_osacat=0
Cat despre pretul unui tester portabil ce sa mai zic(daca cumperi mai multe o sa-ti reduci si costul ptr shipping). Si este mai precis, mai rapid si mai usor de folosit decat testerele clorate
http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A2608&_nkw=ph+monitor&_sticky=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=15&_sc=1
Si ca fapt divers, controllerul meu Milwaukee SMS122 e facut in Romania.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com