[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
prea caaaald  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

La mine in acvariu apa are 30 grade...fara incalzitor fara nik...la temp camerei. Pestii inoata ca lesinatii, desi filtrul si oxigenarea merg continuu...e prea caaald. Cum se poate raci apa? Ceva solutii?
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Temporar bagi o sticla cu apa tinuta in congelator dar nu stiu cat poate ajuta.Ma gandeam la o racirea asemeni celor cu apa de la calculatoare.Adica apa sa fie trecuta printr-un radiator racit de un ventilator.Oare ar avea efect , ce ziceti?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

aceeasi problema o am si eu....31grade :o :o ...oare nu dauneaza chestia cu sticla de gheata? fluctuatiile astea de temperatura sunt bune? pentru ca sa zicem temp scade cu 2 3 grade...(in cazul meu) ..si dupa 2 ore cel mult revine la 31....?
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

manyaku wrote:aceeasi problema o am si eu....31grade :o :o ...oare nu dauneaza chestia cu sticla de gheata? fluctuatiile astea de temperatura sunt bune? pentru ca sa zicem temp scade cu 2 3 grade...(in cazul meu) ..si dupa 2 ore cel mult revine la 31....?

Eu am problema mare ca eu am 2 carasei si am temperatura in acvariu de 31 de grade si nu stiu ce sa fac am pus ventilatorul in spre el dar nu face fata mai scadea dar nu foarte mult maxim un grad si cu sticla rece nu tine e de durata foarte scurta ce sa fac

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:
Eu am problema mare ca eu am 2 carasei si am temperatura in acvariu de 31 de grade si nu stiu ce sa fac am pus ventilatorul in spre el dar nu face fata mai scadea dar nu foarte mult maxim un grad si cu sticla rece nu tine e de durata foarte scurta ce sa fac

incearca sa faci cumva sa scoti caldura emanata de neon/bec (ce ai tu acolo)..baga un fan ceva...sa se faca un curent de aer rece la suprafata apei...
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Ma gandeam la o racirea asemeni celor cu apa de la calculatoare.Adica apa sa fie trecuta printr-un radiator racit de un ventilator.Oare ar avea efect , ce ziceti?


hmm...daca tu in camera ai 30 de grade...ce ventilator sa folosesti ca sa-ti scada temperatura la radiatorul ala undeva pe la 25 -26 de grade... si iti dai seama ca tre sa aiba un traseu destul de lung apa ca sa se si raceasca...deci clar n-are cum sa functioneze.

hopa . Am o problema de fizica. :d Oare un ventilator , intr-o camera cu temperatura de 30 de grade C, intreptat spre un radiator...reuseste sa scada temperatura acestuia fie si doar cu un grad? Hmm cred ca nu :o Fizica asta ma omoara

image
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:
johnny6600 wrote:Ma gandeam la o racirea asemeni celor cu apa de la calculatoare.Adica apa sa fie trecuta printr-un radiator racit de un ventilator.Oare ar avea efect , ce ziceti?


hmm...daca tu in camera ai 30 de grade...ce ventilator sa folosesti ca sa-ti scada temperatura la radiatorul ala undeva pe la 25 -26 de grade... si iti dai seama ca tre sa aiba un traseu destul de lung apa ca sa se si raceasca...deci clar n-are cum sa functioneze.

hopa . Am o problema de fizica. :d Oare un ventilator , intr-o camera cu temperatura de 30 de grade C, intreptat spre un radiator...reuseste sa scada temperatura acestuia fie si doar cu un grad? Hmm cred ca nu :o Fizica asta ma omoara

May tu ce vrei sa spui ca eu te mint sau ce ? sper ca nu te gandesti la ventilator dinala de calc de la sursa, e ventilator de camera dinala mare .
Am urcat filtrul la suprafata sa mai scoata din caldura emanata de neon.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Intr-adevar fizica asta ma omoara pe mine.Era doar o idee si probabil ca ai dreptate nu ar functiona , in cazul calculatoarelor se lucreaza cu temperaturi mai mari decat temperatura aerului.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nu ar mere adaptat un perete gen geanta frigorifica ? am vazut prin metro si par eficiente ..

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:
May tu ce vrei sa spui ca eu te mint sau ce ?


Nu vorbeam de tine, ce ai , ti-e cald?

:-)

image
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

fr0ggy wrote:nu ar mere adaptat un perete gen geanta frigorifica ? am vazut prin metro si par eficiente ..

Nu inteleg , la ce te referi?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sunt niste genti frgorifice pentru tinut chestiile reci in interior, indiferent cat de cald e afara... nu stiu sistemul de functionare.. dar parca la unele am vazut capsule care se inlocuiesc... daca e cineva care stie mai multe...

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Cred ca te referi la pernutele ale albastre care se baga la congelator...ingheata...apoi le bagi in lada frigorifica... Ele acolo in lada frigorifica stau inghetate cateva ore bune, pt ca lasa aia este termoizolanta...dar daca le lasi afara , la temperatura camerei se comporta fix ca o sticla de apa inghetata.

Va bateti capu` de pomana... nu exista solutii home made viabile.
Faza cu bagatul de sticle cu gheata in acvariu, mi se pare o tampenie, cine sta sa pazeasca toata ziua apa din acavariu... Ori aer conditionat, ori instalati profi de racit apa bazinului.

Eu am 33 de grade in acvariu. Pestii sunt ok...de plante parca imi e mai mult frica. Oricum nu ma impacientez prea tare , nu am cine-stie-ce raritati.

*Acum vreo saptamana pe o caldura d`asta mare era taicamiu hotarat sa se duca sa ia o instalatie de aer conditionat. A 2 a zi insa era o zi ploioasa si racoroasa. Nu s-a mai dus dupa aparat. Banii s-au dus intre timp
:sic:

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu de ce, dar am impresia ca va chinuie caldura asta rau...
Ia cititi domniile voastre aici, ca s-a dezbatut problema pe larg. Se pare ca doar varianta cu un chiller ramine cea mai rentabila.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am aer conditionat in camera si credeti-ma ca nu e o solutie.Am stat cu el deschis si am racit , iar acum abia mi-am mai revenit dupa 1000 de medicamente , asa ca singura solutie cum a zis si Dolly e chillerul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Eu am aer conditionat in camera si credeti-ma ca nu e o solutie.Am stat cu el deschis si am racit , iar acum abia mi-am mai revenit dupa 1000 de medicamente , asa ca singura solutie cum a zis si Dolly e chillerul.

ai stat in bataia lui, din cauza asta ai racit .Eu am la munca aer conditionat si merge non-stop iar pana acum nimeni nu a racit !
Ai mare grija cu el, stiu persoane care sau internat (dureri de spate, etc.).Probabil nu l-ai montat bine.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da , din pacate e montat aiurea , si eu de ex cand stau in pat bate chiar spre mine.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

@almost all: Atentie la offtopic!!!
@Sorinel: Daca e sa aleg intre manualul de fizica de a X-a si spusele tale, fara suparare, da' am sa-l cred pe primul . (Termodinamica)
@BLeed: Ai grija sa nu te omoare de tot (Fizica). Si atentie la limbaj! E posibil ca lichidul din acele rezerve/baterii pentru gentile frigorifice sa nu fie chiar apa si sa aiba o alta caldura specifica/capacitate calorica. In acest caz, datele problemei se schimba oarecum.
@fr0ggy: Daca vei considera masa de aer ca fiind un termostat (d.p.d.v. al fizicii de-a X-a) stratul izolator aplicat pe 3-4 fete ale acvariului nu ajuta la nimic (eventual doar durata la care temperatura apei ajunge aceiasi ca cea a mediului va creste putin-deoarece scade suprafata de transfer a caldurii...). Iarna insa problema se schimba daca e vorba de izolarea unui perete a acvariului de peretele rece al locuintei... deh, iarna nu-i ca vara (citat din putul gandirii)
P.S. Vesti bune are meteorologul de serviciu da' pentru cei care taman au plecat la mare ...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... in acest moment, pe forumul nostru sunt 4 [ patru ] thread-uri in care se discuta despre unul si acelasi lucru ... si anume, ce facem cu pestii, vara, cand e prea cald afara ? ... am hotarat sa inchidem 3 [ trei ] dintre discutii, cu rugamintea de a discuta in continuare doar pe topicul deschis la rubrica "Coltul incepatorului" ... adicatelea AICI ... va multumim pentru intelegere ...

cu drag,
Asociatia de Locatari

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

In rationamentul meu anterior (care rationament ?) exista o mare greseala pe care nimeni nu a sesizat-o (din bun simt oare? ;) )
Anume, scaderea temperaturii apei prin montarea de ventilatoare in capacul acvariului functioneaza.
Evaporarea apei are loc prin aport de caldura. Caldura este destula dar... concentratia de vapori de apa la temperatura data (a ambientului) nu poate depasi o anumita valoare maxima. Vaporii aflati in aceasta stare se numesc vapori saturanti. Presiunea partiala a vaporilor aflati in stare de saturatie se numeste presiune maxima a vaporilor saturanti. Ca urmare, (in spatiul relativ inchis al capacului) se stabileste un echilibru dinamic (numarul de molecule de apa care trec in stare de vapori=numarul de molecule care trec in stare lichida-raportat la unitatea de timp, evident) iar temperatura apei ramane aceiasi (Qcedat=Qabsorbit). Daca insa "rupem" acest echilibru prin inlaturarea fortata a vaporilor, presiunea partiala a vaporilor saturanti scade si un numar mai mare de molecule de apa pot trece astfel in stare de vapori. Pentru a realiza acest proces, moleculele absorb caldura (caldura de vaporizare) deci temperatura apei din bazin scade.
QED

Scuzati dara tupeul de a posta aici folosindu-ma de "prerogativele" puterii.
N.B. Horea pomenise dealtfel despre acest proces aici insa, cred eu, ca nu atat de explicit.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com