[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - proiect Nano  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tu crezi ca eu nu ma gandesc si la asta? ... nu vrei sa stii ce-mi alearga prin cap!

- ideea cu radiator de aluminiu, lipit pe interior, direct pe placa de titan, este luata in considerare.
- vreau sa modific designul cutiei, astfel incat cele 2 stuturi (IN si OUT) sa fie pozitionate perpendicular, direct pe capac,
- in felul asta sper eu sa imbunatatesc oarecum circulatia apei printre fantele radiatorului interior... poate iese de-un transfer termic mai acatarii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca folosesti un radiator cu aripioare va trebui sa il pozitionezi [fata de directia de curgere a apei] astfel incat apa sa ia contact cu toate aripioarele si pe [aproape] intreaga suprafata a acestora.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... ... nu vrei sa stii ce-mi alearga prin cap!

Te rog sa nu ne spui ca va interveni CNA-ul si ne inchide forumul
Gabriel wrote:... Daca folosesti un radiator cu aripioare va trebui sa il pozitionezi [fata de directia de curgere a apei] astfel incat apa sa ia contact cu toate aripioarele si pe [aproape] intreaga suprafata a acestora.

Eu as pune radiatorul sub un unghi mic fata de directia de curgere pentru a forta curgerea laminara.
[Thumb - cutie.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, inteleg ce zici... deci sa nu mut stuturile pe capac?
Sa le las ca in versiunea intiala, fixate pe laturile mici (paralel cu placa si radiatorul)?

Ma gandeam ca apa, daca vine din directia capacului (adica perpendicular pe placa si radiator), o sa formeze niste vartejuri la interior... si ca se "amesteca" mai bine decat in cazul in care o lasa sa curga "in paralel" cu liniile radiatorului. La iesire (cu stutul fixat tot perpendicular pe placa de titan) se repeta povestea cu vartejurile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

S-ar putea sa fie bine cum ai gandit Ricardo.

Apa alege intotdeauna sa curga pe unde intampina cea mai mica rezistenta.

Intrand pe la capetele radiatorului s-ar putea sa curga printr-unul sau doua din canalele dintre doua aripioare [in functie de dimensiunea/sectiunea acestora] iar in rest sa fie stagnanta sau sa se miste foarte putin [chiar daca cutia este plina, fara pic de aer]. In felul asta radiatorul este instalat degeaba.

E trial and error. Mi-e teama ca, daca nu se gaseste un alt tip de radiator sau o minte luminata care sa spuna "uite - sigur asa trebuie sa faci" [si de ce - evident], va trebui sa incerci ambele design-uri.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu gandeam ca radiatorul este o piesa pusa de placa si nu ocupa toata latimea cutiei. Acum ca ati pus asa problema putem sa gandim un labirint care sa forteze apa sa parcurga tot radiatorul. In acest caz radiatorul trebuie un pic "arangat" astfel incat sa se formeze labirintul. Acum trebuie luat in calcul pierderea de presiune si respectiv de debit. Din acesta cauza se poate face un by-pas cum ai facut la celalalt bazin astfel incat prin racitor sa treaca un debit mai mic.
Hai ca incepe sa-mi placa si sa ma convinga proiectul...
[Thumb - cutie2.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian wrote:Eu gandeam ca radiatorul este o piesa pusa de placa si nu ocupa toata latimea cutiei. Acum ca ati pus asa problema putem sa gandim un labirint care sa forteze apa sa parcurga tot radiatorul. In acest caz radiatorul trebuie un pic "arangat" astfel incat sa se formeze labirintul. Acum trebuie luat in calcul pierderea de presiune si respectiv de debit. Din acesta cauza se poate face un by-pas cum ai facut la celalalt bazin astfel incat prin racitor sa treaca un debit mai mic.
Hai ca incepe sa-mi placa si sa ma convinga proiectul...


Exceptional. Un design perfect.

Vin acum cu o intrebare.
Ca sa existe un schimb termic bun intre placa de titan si radiator va trebui sa folosesti pasta termica [n-as folosi altceva]. Poate prins cu suruburi/nituri direct de placa de titan dar
cine-ti garanteaza etanseitatea? Este pasta termica inerta din punct de vedere chimic?? Este facuta sa stea in apa [sarata] un timp indelungat?

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, ideea merge mai departe (parca suntem in filmu' ala cu taximetrista, Angela ).

- Lucian a avut o idee strasnica, cu acele sicane...
- ramane de studiat cum 'reaku le lipim noi de placa de titan?
- stau si ma gandesc sa le lipim cu pasta termica... apoi, ii footem de-a lungul conturului o mica siliconeala. Ce ziceti?


Pana ne mai gandim, am mai avansat cu mobilierul... astept critici si sugestii.


Standul pe care sta acvariul are 70 cm inaltime, asa e "aranjamentul".
Usa din fata are geam fumuriu...
image

Vedere de sus... in gaura patrata o sa vina lampa cu leduri (4x10 W)... gaura rotunda este "de hranire".
image

Fara capac... se vede stratul izolator de polistiren care imbraca acvariul pe interior... pe spate.
image

Masca acvariului... vreau sa o fac "mobila", astfel incat sa o scot pe sus (daca vreau sa mut acvariul, sa fac modificari, etc.)
- gaura din spate (patrata) va deservi un ventilator care sa scoata afara aerul de sub capac.
- prin gaura rotunda de jos voi scoate toate firele & cablurile... ele vin prin interiorul mastii, astfel incat sa nu se vada nimic din exterior.
image




This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2013 15:57:49


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:...Ca sa existe un schimb termic bun intre placa de titan si radiator va trebui sa folosesti pasta termica [n-as folosi altceva]. Poate prins cu suruburi/nituri direct de placa de titan dar
cine-ti garanteaza etanseitatea? Este pasta termica inerta din punct de vedere chimic?? Este facuta sa stea in apa [sarata] un timp indelungat?

Koala, la grea incercare te-ai bagat
Nu stiu si nu am acum timp sa caut informatii si nici nu stiu rapid printre cunostinte pe cine sa intreb: cert este ca titanul se sudeaza (parca cu electrozi in flux - vazut in combinate chimice pe unde am umblat in tinerete), aluminiul se sudeaza (cu flacara oxi-gaz - vazut practic cand mi-am facut un cadru metalic pentru ruxac - nu radeti ca pe atunci cand apaream pe munte cu ruxacu' meu shmecher cadeau pe spate toti :rock. Se poate cerceta daca nu cumva se poate suda aluminiu de titan (flacara oxi-gaz cu aluminiu materia de sudura). Daca da, nu ne mai trebuie radiator ci doar lamele de aluminiu din care sa formam labirintul. Daca avem vreun inginer/tehnician "practicant" (nu din ala raspopit cum sunt eu :lol ne poate raspunde/ajuta. Sau poate este vreun student la vreo facultate tehnica si se duce la procesorul/asistentul de tehnologia materialelor si se da interesat de subiect => ia nota mare si de la noi o sa ia

Acum am vazut ce ai postat.
Koala wrote:...Usa din fata are geam fumuriu...

Usa de sticla poti sa o faci si fara rama de PAL. Sunt balamale BLUM speciale pentru sticla si arata mult mai bine simpla...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2013 16:09:12



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii, dragul meu, ca ma tot uit la cele 2 scheme puse de tine anterior:

- la prima vedere, asa "ochiometric", mi se pare ca suprafata lamelelor este mai mare in primul exemplu (ala cu radiatorul "clasi", pus pe oblic).
- teoretic, transferul termic ar fi mai bun in cazul asta...

Cred ca se poate folosi un radiator din ala mare, folosit la lampile cu leduri... se gasesc profile la orice dimensiune.
- o sa am grija sa fac cutia EXACT atat de inalta cat este si radiatorul... astfel ca apa sa nu circule decat PRINTRE lamele.

Ce crezi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul desen sunt mai multe pentru ca am pus eu mai multe. Vrei sa-ti fac si al doilea desen cu mai multe lamele ?
Varianta cu sicane are cel mai bun transfer termic. La solutia cu sicane, o conditie este ca sectiunea golului dintre lamele sa nu fie mai mica ca sectiunea furtunului de iesire (gatuirea se face intotdeauna in aval). Daca radiatorul este foarte "des" faci frezarile sicanelor la cate doua sau 3 lamele pana suprafata golurilor insumate corespunde algoritmului. Si sa nu uitam ca am plecat de la ipoteza ca marim sectiunea ca sa micsoram viteza apei

This message was edited 2 times. Last update was at 21/02/2013 16:16:17



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci asta n-ar fi bun ... Radiator AL 150x200x40mm

[Thumb - radiator15x20.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca nu ar fi poza as spune ca da. dupa ce am vazut poza trebuie sa mai tragi nitel de radiator si sa intorci lamelele la 90 grade, daca vrei sa mergi pe varianta cu sicane

This message was edited 2 times. Last update was at 21/02/2013 16:19:16



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oleaca de timp, putina munca...

- lamele de aluminiu, dispuse in "labirint" pe placa de titan...
- capacul vine si astupa canalele pe deasupra, astfel ca apa e nevoita "sa spele" fiecare lamela...
- intre lamele si titan, folosesc pasta adeziva termoconductoare pe baza de argint.
- la imbinari se da cu silicon, ca la colturile interioare ale unui acvariu. Cred ca e "reef safe".

image
image
image


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

SUPER. Totul este sa faca aderenta. De testat dupa ce faci rost de inox ca la banii tai argintul curge si nu e problem
Nu uita de ce ti-am spus cu privire la sectiunea de curgere S>piRazafurtun2 ca dupa aia am marit suprafata si am marit si viteza apei


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow. Respectele mele .... am sentimentul ca trebuie facut acum cu orice pret e prea fain desenul si design-ul incat sa nu avem sansa unei inainte / dupa .
Si felicitari pentru Linux

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In desenul de mai sus avem asa:

- inaltimea lamelei de aluminiu (aia pe care o "spala" apa) = 40 mm
- spatiul dintre 2 lamele = 5 mm

Aria sectiunii golului dintre 2 lamele = 5x40 = 200 mm2

- daca folosesc furtun de 16 mm (pe interior, ca la canistre):
- raza = 8mm

Aria sectiunii prin furtun = 3.14x8x8 ~ 201 mm2


Din ce spui tu, ar trebui sa folosesc un furtun mai subtire...



@Iulian: Ce felicitari mah?... nu vrei sa stii ce artificii am facut ca sa instalez Google Sketch-Up pe laptopu' de-acasa (LinuxMint13)


Later edit: De ce 'reaku ma mai chinui cu titanul?... de ce nu fac toata piesa direct din aluminiu???





This message was edited 2 times. Last update was at 21/02/2013 23:16:47


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:

Later edit: De ce 'reaku ma mai chinui cu titanul?... de ce nu fac toata piesa direct din aluminiu???


Ca sa-mi prajesc eu painea pe inox si sa ma scot la nevasta cu cadoul de 8 martie iar o luam de la capat
da... hic, de ce facem noi cutiuta asta?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, inoxu' e comandat deja... asa ca o sa ai cadou oricum, indiferent ca folosesc placa aia la racire... sau ca o tin, ca tine, la muraturi si prajit painea

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Bah, inoxu' e comandat deja... asa ca o sa ai cadou oricum, indiferent ca folosesc placa aia la racire... sau ca o tin, ca tine, la muraturi si prajit painea

dau din casa, dar sa ramana intre noi, sa sti ca asta m-a ajutat in viata
Inainte de a hotara cine face muraturi, eu zic sa facem testul ala cu aluminiu...
si daca tot rasturnam toate premisele de pana acum de ce nu am face testul si cu Inoxul

hai ca intre timp s-a calificat si Steaua si noi tot nu i-am dat de capat


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com