[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ADA 100 %  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

costi08 wrote:gata si poza

image



gata am scapat de nemernica, mai sunt cateva firicele care da in retragere

acum din minora mea probleme s-a transformat in marea prioritate o alta alga ,sau e doar o obsesie a mea pestru aceasta care i-mi tot invadeaza HC-ul .

covorul meu ( daca pot sa ii spun asa ) se lupta cu o alga verde care tot isi flutura "parul" in curentul de apa, pur si simplu HC-ul da sa se intinda si aceasta alga invadeaza planta mai matura pina se topeste si se transforma in putregai de culoare maronie.

din frunzele noi dau altele , dar din urma vine "proasta" si ....tot asa se repeta fenomenul . planta nu reuseste sa se dezvolte mai rapid decat alga .

aici cred ca se poate observa cit de cat. http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC02276.jpg















Glumetii se dovedesc adesea profeti
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Imi pare rau sa vad deja alge in setup

Oricum din poza nu se desluseste mare lucru , adica nu pot identifica prea bine alga , totusi mie mi se pare ca HC-ul e cam compromis acolo .

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2010 00:08:00


"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Radek wrote:Imi pare rau sa vad deja alge in setup

Oricum din poza nu se desluseste mare lucru , adica nu pot identifica prea bine alga , totusi mie mi se pare ca HC-ul e cam compromis acolo .

nu cred ca il voi pierde asa de usor , pentru ca nu voi lasa lucrurile atat cat sa par indolent cu "nenorocita"
va trebui sa gasesc rapid cauzele aparitiei acestei alge(aici as da vina pe NO2) pentru a o eradica , indepartare mecanica e destul de dificila treaba, cand o curat scot si planta din sol , este destul de atoasa , nu cedeaza asa usor,si parca nu prea as dori sa tot o deranjez.

aseara am facut si niste teste care mi-au aratat urmatoarele valori, dealtfel normale zic eu tinand cont de faza in care ma aflu cu ciclarea.( 20 de zile )
GH-8
KH-4
PH-6.4
NO2- 0.8
NO3-20
Fe-0 (ca de obicei nu iese la test)
PO4-intre 0-0.25
teste folosite : sera si JBL , facute unul dupa celalalt.
fartilifare actuala: ADA Green Brighty Step 1
ADA Green ECA
ADA Tourmaline F
EasyCarbo
Easy Life K
PPS-PRO
toate la jumatate din doza recomandata de producator.
schimb de apa la trei zile cam 30%, adica 60 l, 40 apa de osmoza, si 20 de la robinet

1. ce teste ati mai recomanda in aceasta faza.
2. ce ar trebui sa mai adaug , sau sa scot , la fertilizare.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2010 09:55:34


Glumetii se dovedesc adesea profeti
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

costi08 wrote:
2. ce ar trebui sa mai adaug , sau sa scot , la fertilizare.


Eu as da numai Easy Carbo pana se duce alga.

Pentru Fe iti recomand Givanni's Iron+

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

NO2- 0.8 ... pfoai ...

Da-i tu cu easycarbo pana termini sticla si tot nu scapi de fuzz, nu zic ca nu e bun EC dar nu pentru combaterea algelor care deja si-au facut de cap ci pentru prevenirea lor.

George tu ii vinzi ADA apoi ii recomanzi Givanni's Iron+? Asa prost merg vanzarile la Ocean Nutrition?

Eu iti recomand pistia si jbl denitrol ca sa scapi mai repede de nitriti (parca ti-am mai zis de el) si 2-4l de material biologicus in filtru ca sa previi aparitia lor in viitor (daca esti ok cu banii mergi pe Eheim Substrat Pro daca nu atunci pe sera siporax sau jbl micromec), stiu ca e in ciclare acvariul dar dupa mine trebuia sa fie gata deja.

In rest succes cu penseta .. stiu prin ce treci, am trecut si eu prin asta.
[Email]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

clonitza wrote:NO2- 0.8 ... pfoai ...


image


clonitza wrote:George tu ii vinzi ADA apoi ii recomanzi Givanni's Iron+? Asa prost merg vanzarile la Ocean Nutrition?


ADA nu am de la George.

clonitza wrote:Eu iti recomand pistia si jbl denitrol ca sa scapi mai repede de nitriti (parca ti-am mai zis de el) si 2-4l de material biologicus in filtru ca sa previi aparitia lor in viitor (daca esti ok cu banii mergi pe Eheim Substrat Pro daca nu atunci pe sera siporax sau jbl micromec), stiu ca e in ciclare acvariul dar dupa mine trebuia sa fie gata deja.

In rest succes cu penseta .. stiu prin ce treci, am trecut si eu prin asta.


pistia am bagat
am sa incerc si cu restul.

mersi de ajutor.

Glumetii se dovedesc adesea profeti
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ti-as recomanda sa ridici PO4. Asta strict referitor la fertilizare. Ai acolo NO3 20ppm, da' PO4 e aproape 0!
De ce sa nu le dai si de-asta plantelor?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

bazinul a inplinit deja varsta de patru saptamani.

dupa aceasta perioada multi spun ca ciclare ar trebui sa fie gata.....ei bine eu nu sunt pe deplin inca multumit, apa nu este atat de clara precum mi-o doream .

acum o saptamana aveam o valoare NO2 foarte mare, acum a scazut drastic dar nu intratat sa se incadreze in limite normale.

algele s-au dus , doar pe ici pe colo si nu sunt enervante......nu acelasi lucru il pot spune si de ornamentele mele , pietre + buturugi care au inceput sa se inverzeasca , dar mie imi plac asa , parca-s deacolo , mai natural.

aseara inainte de schimbul de apa , cand am ajuns acasa m-i s-a parut ceva ciudat in acvariu, parca era prea multa liniste in bazin, nu tu valurire de suprafata, nu curent in apa parca totul incremenise (in afara vietatilor, alea miscau ) filtrele functionau ok , dar la suprafata se formase un fel de biofilm dar nu ala pe care il stim cu toti , ala uleios , ....era ceva mai vascos decat apa , ca un fel de gelatina , ceva ca o apa nu prea fluida , dar clara, si nici oxigenul eliberat de plante nu putea trece , se adunase sub el sute de bule.

nu arata ca acea geletina albicioasa care se aseaza pe decoruri sau substrat, asta era cu mult mai trnsparenta.

ce-o fi

acum sa pun si eu o poza cu partea stanga a acvariului......de placut i-mi place mai mult cea din dreapta ...dar vouo va arat partea stanga.

image

hai si un gandac.....sa fie...acolo.

image

gata inca cu unul.....sa nu sa supere, ca-i mai sfios....

image


This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2010 14:15:18


Glumetii se dovedesc adesea profeti
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Frumos acvariul tau.
Cam intunecat in stanga.
Ce planta e langa anubias ? in partea dreapta.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2010 22:45:26

costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Radu.U wrote:Frumos acvariul tau.


mersi.


Radu.U wrote:Cam intunecat in stanga.


am multa pistia , s-a strans in colturi,...din cauza asta nu este luminat acolo , dealtfel cam si in partea dreapta.....dar nu va ramane in bazin , am sa o scot cat de curand, astept sa se stabillizeze NO2-ul.

in realitate nu este atat de intunecat, dar nu ma prea pricep la pozat, niciodata nu am reusit sa fac doua poze la fel cu aceleas setari

Radu.U wrote:Ce planta e langa anubias ? in partea dreapta.


imediat langa anubias e ...microsorium windelov....care se vede mai intunecat
si cealalta, mai in dreapta, daca de ea esta vorba....Bolbitis heudelotii...


Glumetii se dovedesc adesea profeti
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Salutare. De unde ai cumparat crevetii? Cum se comporta? Sunt ok?

fost cesrobis
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Alex.B wrote:Salutare. De unde ai cumparat crevetii? Cum se comporta? Sunt ok?


de la Reef....si sunt chiar foarte OK.....la inceput i-mi faceam probleme in aceasta privinta, ....sa-i bag ...sa-i nu bag.
deci


Glumetii se dovedesc adesea profeti
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Ai grija cu valorile de NO2! Crevetii nu sunt mari fani No2, No3, NH4.

fost cesrobis
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Alex.B wrote:Ai grija cu valorile de NO2! Crevetii nu sunt mari fani No2, No3, NH4.


ultimul test, ....astazi

NO2-0,5...
NO3-10.....


Glumetii se dovedesc adesea profeti
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

scuze , dar acum am vzut greseala

NO2- 0,05

Glumetii se dovedesc adesea profeti
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

mai revin si eu cu o poza , asa cum ma-am priceput mai bine.....este facuta cam pe la cinci/ sase saptamani de la start nu mai retin exact. diferenta intre ce se vede si cum se prezinta in momentul de fata nu e prea mare, asa ca....poza.

image

Glumetii se dovedesc adesea profeti
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie imi place, incepe sa arate a "nature style". Hardscape-ul este intradevar foarte bine ales si asezat.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pierzi enorm din cauza calitatii pozei , fa ceva si cheama pe cineva sa pozeze. E pacat da frumusetea acvariului sa nu beneficieze de poze de calitate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Pierzi enorm din cauza calitatii pozei , fa ceva si cheama pe cineva sa pozeze. E pacat da frumusetea acvariului sa nu beneficieze de poze de calitate.


ma gandeam si la aceasta varianta , dar mai incolo , pe la trei patru luni ,ca inca e crud acum.

in realitate arata mult mai bine, dar nu vrea sa stea la pozat cei 216w pe care ii am i-mi dau mari batai de cap, daca las toata lumina verdele il face cu tenta galbuie, daca mai sting din neoane iarasi nu este bine, zici ca este cel mai murdar acvaariu pe care l-am vazut vreodata.
ori ce combinatie as alege nu iese.....asta e , mai bine de atat.......nu se poate.

Glumetii se dovedesc adesea profeti
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Fie aparatu', fie fotografu' nu-s de calitate ....... imi dau seama din poza ca in realitate arata foarte bine, se vede, d-aia insist pentru niste poze ca lumea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com