[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Set-up nou (mai degraba vechi...)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare din nou.

Am resuscitat un acvariu vechi de prin pod, 50 x 20 x 30 h, in sensul ca l-am spalat, l-am pieptanat, etc. Era dotat in lateral cu o maternitate in lateral, de 7 x 20 x 30. Am hotarat sa fac acolo un sump cu overflow, cu 3 compartimante:
1. Prefiltrare cu burete si Bio-balls Copex® a la Geani ;
2. Filtrare biologica cu inele ceramice de la JBL. Acum zona este plina pana sus cu inele ceramice;
3. Compartimentul pompei.

Intre compartimentele 1 si 2 am pus si o piatra de aer sa accelereze debitul pe sectiune, dar si sa faca aerarea.

Am masurat dimensinunile, am facut schita (inspirandu-ma din postarile voastre), am taiat bucatile de geam si m-am apucat de lipit. Le-am lipit cum am putut mai bine si cand am pus apa, am bagat de seama ca nu etanseaza bine intre compartimente, mai exact compartimentul 2 curge pe latura lipita de fundul acvariului. Nu curge de tot, dar

Probabil ca si dimensiunea mica a spatiului disponibil (7 cm) a facut sa fie mai greu de lipit.

Am umplut cu apa, cu material filtrant si i-am dat drumul.

Zilele urmatoare am construit un spraybar din tub Bergman de 18 si fitting-uri PPR de 20 (reglata problema etanseitatii cu putin band-izoler).

Am construit capacul si rama de sus, l-am colat, l-am lipit, am pus si 2 traverse de care sa leg corpul de iluminat T5 8W, balast electronic, pe capac am pus autocolant argintiu (oglinda) ca sa rezolv problema reflectoarelor.

Am luat nisip de quarz alb 1-2 mm, o bucata de roca verde (cred ca este sist, nu e calcaros), am pus in bazin si am dat drumul la ciclare.

Dupa 3 saptamani, am adus din celalalt bazin 11 pui de Guppy de 2 luni, 4 masculi si 7 femele. Plante am pus Valisneria, Anubians Nana si Hydrophila. Fertilizare cu Profito.

Overflow-ul functioneaza de minune, la inceput cazusera cativa pesti in zona aia (LIPSA PIEPTENULUI), dar au invatat repede ca zona trebuie evitata.


Marea intrebare este daca exista vreo posibilitate sa etansez zona aia, daca pot sa bag silicon pe un furtun ceva, sa ajung acolo. Mentionez ca zona este sub apa, pe acolo trece practic 60-70 % din flow.

[Thumb - poz-â 1.JPG]

[Thumb - poz-â 2.JPG]

[Thumb - IMG_20140615_002133.jpg]

[Thumb - IMG_20140615_001744.jpg]


Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ingenios sistemul de filtrare, asa ceva am si eu la acvariul mic, doar ca e in spatele bazinului, ca sa nu se vada.
Poti imbraca laterala din stanga, ca sa ascunzi toata "mantzocareala".

O problema cu care te vei intalni si cu care m-am intalnit si eu (cu rezultate destul de nefaste la un moment dat) este evaporarea apei.
Daca vei lipsi mai multa vreme de acasa si se va evapora destula apa, iti va opri la un moment dat curgerea apei in camera de filtrare si deci va opri filtrarea.
Asta daca am inteles eu bine si apa vine prin cadere in camera de filtrare iar pompa o duce inapoi in display.

Partea buna e ca nu mai ocupi spatiu in bazin si tot in camera respectiva poti ascunde un incalzitor si un difuzo pt co2 (ceea ce te-as sfatui sa pui, in locul pietrei de aerare).

Referitor la etansarea cu silicon, nu cred ca mai poti face lucrul asta acum, cu apa inauntru...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

In camera de filtrare 1, la suprafata s-a format o pelicula destul de groasa, transparenta, chiar la suprafata.
Este vorba despre skimare?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am scos tot materialul filtrant din camera 1, am scos toata apa din sump si cu ajutorul unui ansamblu facut din paie de baut am refacut garnitura de silicon de la geamul de fun din camera 2, cred ca pe acolo ar fi buba.

Intrebare: Care este timpul recomandat de uscare al siliconului? 24, 48 ore sau mai mult de atat.
Prima data am lasat 12 ore si mi-e sa nu fi fost asta problema.

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Siliconul ala polimerizeaza in cateva ore... tinand cont ca nu e o lipitura "de rezistenta", poti sa-i dai drumul la treaba si maine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Gata, problema s-a rezolvat.
Am verificat de dimineata, era un por pe unde scapa, dar acum treaba este rezolvata, am pus fix acolo, cu apa in el si vad ca tine.

Urmatorul pas este sa iau / fac un pieptane de 5 cm x 3 cm, sa fiu sigur ca nu scapa nimic si, mai mult, sa faca skimare de suprafata. Asta nu se intampla daca nu ai pieptan?

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Skimmarea de suprafata se petrece intotdeauna in cazul in care ai o diferenta de nivel si "filmul" apei "se rupe"... deci, se face si CU si FARA pieptan.
Daca vrei sa te asiguri ca nu-ti scapa vreun peste/melc peste geamul ala, poti sa incropesti un opritor din plasa de plastic (Hornbach)... sau, dintr-o ladita de-aia de legume (gasesti, pe la Kaufland, un stand cu lazi si navete de plastic ce sunt oferite gratis cumparatorilor).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ok, deci partea cu skimarea am rezolvat-o, sunt vreo 2 cm diferenta de nivel.
Partea cu lada de fructe am folosit-o deja, sa stea bioballs-urile pe ea, aveam facute urechi la peretii compartimentelor, cu ocazia re-etansarii am pus si o sita de plastic facuta din perete lateral de lada de fructe.

Mersi de raspuns.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Intr-una din ponte, am gasit un guppy cu coada decolorata, arata a Endler super-corcit. Si petele de pe el aduc un pic cu Endler.
Endler o fi? E singurul care arata asa din 20 pesti nascuti odata.

Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul, iar astia alearga disperati prin bazin.
[Thumb - poza(3).JPG]

[Thumb - poza(2).JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2014 21:33:42


Cryptic Cherries - West-Africa river
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Oricum pozele sunt foarte neclare.
Dupa culorile din partea inferioara pare Endler, dar sigur e corcit.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am incercat sa ii fac o poza mai de Doamne-Ajuta, dar nu vrea sa tea deloc cuminte dihania.
parca ar mai fi unul la fel, dar mai mic...

Arata super Endler-ii

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update, poze noi.

Plantare si replantare de plante, hydrophila creste in draci...

Fertilizare cu micro (EasyLife) si EasyCarbo, ambele cf. specificatiilor producatorului.

Am adugat si un corp nou de iluminat, acum dau 9 h / zi cu 1 x 8w 830 si 1 x 8w 865, brut 20 l de apa, coloana are 30 cm.

Plus ca mi-a iesit o ponta si in asta. Cei mai batrani au 3 luni fix. Asa repede devin maturi sexual?
[Thumb - 100_5479.JPG]

[Thumb - 100_5478.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Video, scuzati calitatea.




Evident, suprapopulat.

Asa ca donez guppy, in jur de 10-15, in Constanta. Sau oriunde altundeva, fara transport.
Pe degeaba, adica "moca".

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2014 14:25:39


Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mie imi place cum arata.
Un pic sa se mai indeseasca plantele si va fi mai bine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai la hydrophila am pus vreo 5-6 fire de 2-3 cm pentru indesire, asa ca pe saptamana viitoare ar trebui sa fie ditai tufa acolo.

Singurele probleme pe care le am sunt inaltimea mica, fapt care ma conditioneaza la plante frumoase si cand sunt mici si faptul ca trebuie sa aspir la 2 zile (suprapopulare si substrat de quartz alb )

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Au inceput sa apara algele brune pe geamuri si e pietre. Pietrele arata super, s-au colorat mai mult pe fateta expusa spre lumina.
Singurul lucru care imi displace e ca a inceput sa se coloreze si anubias-ul, cam la fel ca piatra.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update dupa 2 luni:

Invazie de Valisneria si de Hydrophila. Am mai dat din ele, dar se pare ca cresc mai repede decat pot eu sa gasesc persoane carora sa le donez.

Am redus nr. de adulti la 6, 2 trio sa fiu mai exact, masculii selectandu-i pe cei care aduc a Endler. Acum am "separat" (adica in camera pompei de recirculare) vreo 30 juvenili, sa vedem cum si ce cresc. Opresc ce-mi place, restul la donat...

[Thumb - poz-â 1.JPG]

[Thumb - poz-â 4.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pare sa-ti mearga binisor.
Deci te axezi mai mult pe fauna?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

stefanp wrote:Deci te axezi mai mult pe fauna?


In asta, da.
In celalalt, in cub, am facut manastire, am doar masculi.
Aici vreau sa vad daca pot sa mentin o "linie" sau sa ma joc, cel putin pe seama obtinerii unor trasaturi din generatie in generatie.
Stiu ca pentru treaba asta as avea nevoie de mai multe bazine in care sa pot sa fac teste, dar deocamdata incerc.
Femelele actuale le mai tin sa scoata 1-2 ponte si le dau, le bag pe fiice la rand.
Oricum, nu reusesc sa fac o tufa "ca lumea", adica sa fie groasa, deasa... Am incercat plantarea in manunchiuri, dar nu iese. Nici sa plantez firele individuale foarte aproape unele de altele nu reusesc.
O sa incerc si varianta tunderii lor regulat, poate se indesesc din lastarii laterali.

Vreau sa bag coasa in Valisneria, a luat-o de jur imprejurul acvariului, o sa ii gasesc un loc doar al ei, fie intr-un colt, fie pe mijloc. As fi vrut sa fie in spatele uneia dintre tufe, dar nu am suficient spatiu in 20 cm latime.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2014 19:14:27


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Replantat, nu ma mai intelegeam cu Valisneria si cu Hydrophila...

Najasul chiar s-a si inrosit spre varf, in poza e prima zi a lui in bazin.

PS: Aia de la PDL sunt doar in trecere, pana se cicleaza ala mare. Oricum, au cateva defecte, de exemplu aripioarele dorsale nu sunt dezvoltate cum trebuie, dar sunt de proba, sa "imi fac mana cu specia".
[Thumb - 100_5525 - 1.jpg]

[Thumb - 100_5524 - 1.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 29/09/2014 20:03:39


Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com